23948sdkhjf

Dansk Supermarked lukker Netto i England

Dansk Supermarked Group og Sainsbury’s har valgt at afslutte deres joint venture.
Dansk Supermarked Group og Sainsbury’s afslutter strategisk gennemgang af Netto UK

4. juli 2016

Efter en omfattende analyse af Netto UK, der blev introduceret på forsøgsbasis på det britiske marked i 2014, har Dansk Supermarked Group og Sainsbury’s valgt at afslutte deres joint venture og lukke de 16 Netto UK testbutikker i løbet af august.

Det skriver Dansk Supermarked i en pressemeddelelse.

Netto UK blev lanceret i 2014 for at afprøve det voksende discountmarked i Storbritannien.

Administrerende direktør for Dansk Supermarked Group Per Bank siger:

- Sammen med Sainsbury’s igangsatte vi afprøvningen af Netto UK med henblik på at skabe et grundlag for at vurdere fremtidige scenarier ved prøveperiodens afslutning. Selv om vi er meget tilfredse med butikkernes salgsudvikling, står det samtidig også klart for begge parter, at en udrulning ville kræve betydeligt større skala over en kort periode for at blive rentabel og opnå langsigtet profitabilitet. Netop skaleringen af forretningen har været en udfordring på grund af begrænset tilgængelighed af velegnede butiksplaceringer, og derfor har vi sammen med Sainsbury’s besluttet at afslutte vores joint venture.

Mike Coupe, administrerende direktør for Sainsbury’s, siger om beslutningen:

- Netto er en fremragende retailer med dygtige ledere og kolleger, og vi har lært meget om discountmarkedet fra denne testfase. Markedet har udviklet sig markant, siden vi for tre år siden første gang drøftede muligheden for at åbne butikker på forsøgsbasis. Vi har siden lanceret Sainsbury’s strategi for 18 måneder siden med henblik på at imødegå den skiftende dynamik i markedet.

Sainsbury’s blev grundlagt i 1869 og driver i dag knap 1.400 butikker - 601 supermarkeder og 773 conveniencebutikker – og beskæftiger omkring 161.000 medarbejdere over hele Storbritannien. Med over 25 millioner kundetransaktioner hver uge er virksomheden en af de traditionelle ”Big 4” retailere i Storbritannien.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.076